Nowa wersja programu Czyste Powietrze
Od 31 marca 2025 r. rusza nowa wersja programu Czyste Powietrze.
Kto może zostać beneficjentem programu?
O dofinansowanie mogą występować osoby fizyczne, które są właścicielami lub współwłaścicielami domu jednorodzinnego lub wydzielonego w nim lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą. Minimalny okres tej własności musi wynosić 3 lata przed złożeniem wniosku o dofinansowanie. Wymóg ten nie dotyczy sytuacji spadkowych.
Ponadto muszą spełniać kryteria dochodowe określone w programie, a w przypadku najwyższego dofinansowania – także wymogi dotyczące standardu energetycznego budynku.
Jakie są możliwe rodzaje dofinansowania?
Dotacja – przyznawana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW). Wypłacana w całości lub maksymalnie w trzech częściach, po złożeniu wniosku o płatność i udokumentowaniu realizacji przedsięwzięcia;
Jakie są poziomy dofinansowania i ich progi dochodowe?
1. podstawowy poziom – do 40% dofinansowania, próg dochodu: 135 000 zł/rok
2. podwyższony poziom – do 70% dofinansowania, próg dochodu:
- 2 250 zł/osobę w gospodarstwie wieloosobowym
- 3 150 zł w gospodarstwie jednoosobowym
- roczny przychód z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej – maksymalnie czterdziestokrotność kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę.
3. najwyższy poziom – do 100% dofinansowania, próg dochodu:
- 1 300 zł/osobę w gospodarstwie wieloosobowym
- 1 800 zł w gospodarstwie jednoosobowym
- lub otrzymywanie zasiłków (stały, okresowy, rodzinny, specjalny opiekuńczy)
- roczny przychód z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej – maksymalnie dwunastokrotność kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę.
- Zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania w budynku powyżej 140 kWh/m2/rok.
Czy audyty energetyczne są obowiązkowe?
Tak, wymagane są:
- audyt energetyczny przed rozpoczęciem inwestycji oraz dokument podsumowujący audyt energetyczny, który jest obowiązkowym załącznikiem do wniosku o dofinansowanie, określającym rodzaj i zakres przedsięwzięcia, który będzie wymagany do zrealizowania w celu uzyskania dotacji,
- świadectwo charakterystyki energetycznej po zakończeniu przedsięwzięcia.
Jakie warunki musi spełniać budynek, aby można było przeprowadzić przedsięwzięcie modernizacyjne?
Budynek musi mieć pozwolenie na budowę wydane do 31.12.2020 r. Warunki zależą od wskaźnika zapotrzebowania na energię użytkową do ogrzewania. Budynki dzielą się na trzy kategorie:
Więcej informacji dostępnych na stronie www.czystepowietrze.gov.pl oraz w siedzibie Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wronkach tel. 67 2540 044.